Yumurta Dondurma Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

miyom ameliyati riskli midir
Miyom Ameliyatında Rahim Alınır Mı?
28 Eylül 2021
yumurta neden dondurulur
Dondurulan Yumurta Kaç Yıl Saklanabilir?
15 Ekim 2021
Hepsini Göster

Yumurta Dondurma Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

yumurta neden dondurulur

Eğitim ve kariyer olanlarının her geçen gün daha da artması nedeniyle kadınların anne olma yaşlarında da artış gözlemleniyor. Modern dünyanın en büyük getirilerinden bir tanesi olan geç anne olma durumu bazı yaş sorunlarının ortaya çıkmasına da neden oluyor. Kadınlar anne olma yaşını öteledikçe yumurtalarının rezervinde azalma meydana gelebileceğinden dolayı bazı önlemlerin alınması gerekli oluyor.

Yumurta dondurma işlemi de bu yöntemler arasında ilk sıralarda kendine yer ediniyor. Kadınların anne karnında oluşan ve doğurganlığının tamamen bittiği yaşa kadar süren yumurta stoklarının azalmadan veya tamamen bitmeden önce dondurulması ileri yaşta anne olmanın da mümkün olmasını sağlıyor. Kariyer odaklı veya çeşitli nedenlerden dolayı geç yaşta anne olmak isteyenlere büyük şans veriyor.

Yumurta Dondurma İşlemine Olan Talepler

Yumurtasını dondurmak isteyen ve ilerde istediği zamanda yumurta rezervi veya hamilelik sorunlarını yaşamak istemeyen kadınların yumurta dondurma işlemi yaptırmak istemesi söz konusu oluyor.

Kadınların vitrifikasyon adıyla anılan bir yöntemle sağlıklı ve hamilelik oluşturacak yumurtaları toplanıyor. Ardından hamilelik istendiği zamanda dondurulan yumurtaların çözülmesi sağlanıyor. Yumurtaların çözme işleminden sonra yaklaşık %80-85 oranında canlı ve gebelik için hazır halde oldukları gözlemleniyor. Normal şekilde elde edilen gebelikten herhangi bir farkı bulunmuyor.

35 Yaşından Önce Yumurta Dondurma

Yumurtalarını dondurmak isteyen kadınların başvurularına bakıldığında genelde 35 yaşından fazla olduğu görülür. Bu durum işlemlerdeki başarı şansının daha az olmasına neden olan en büyük etmendir. 35 yaşından önce yapılan dondurma işlemlerinde şansınız daha yüksek olacağından dolayı erken yaşlarda karar vermek oldukça büyük öneme sahiptir.

Neden Erken Yaşta Dondurma İşlemi Yapılmalıdır?

Kadınların metabolizma ve yaradılışla alakalı olarak yumurta dondurma işlemleri yapmalarının belli bir sistematiği vardır. 35 yaşından önce dondurma işlemi yapılmasının arkasında yatan etmenler şunlardır:

  • Canlı yumurta bulmak daha kolay olur,
  • Canlı kalım süresi daha uzundur,
  • Yaş ilerleyince daha az yumurta üretimi olur,
  • Yumurta toplama ve sayısının daha az olmasını engellemek için erken karar vermek gerekir.

Bunun için erken yaşta olması bahsedilen oranları ve hamilelik şansını artırdığından dolayı geç kalmamakta fayda vardır.

Neden Yumurtalarınızı Dondurmalısınız?

35 yaşından daha önce olmasının önemli olduğu yumurta dondurma işlemi sağladığı kolaylıklar nedeniyle oldukça fazla şans sağlıyor. Üreme konusunda ileride sorun yaşamak istemeyenlerin yardımcısı oluyor.

Aynı zamanda kısırlık gibi durumların daha az yaşanması anlamına geliyor. İleride yaşanması muhtemel olan kanser gibi hastalıklardan dolayı kaybedilen yumurta rezervlerinin sorun olmaktan çıkmasına katkıda bulunuyor.

Hangi tedavi olursa olsun kadının yumurta kaybı halinde bile yeniden anne olmasına yardımcı oluyor. Yumurtalarını donduran kadınlar kariyerlerini değiştirmek veya bırakmak zorunda kalmadan istedikleri yaşta anne olma kararı verebiliyor. Bundan dolayı bir hekimden bilgi alarak dondurma işleminden faydalanmayı düşünmek öneriliyor.