Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Nedir?

miyom kendi patlar mi
Miyomlar Patlar Mı? Miyom Mutlaka Ameliyat Edilmeli Mi?
28 Mayıs 2021
kimler labioplasti yaptirabilir
Labioplasti Operasyonu İçin Mevsim Önemli Mi?
8 Haziran 2021
Hepsini Göster

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Nedir?

tup bebekte basari orani nasil artirilir

Tüp bebek süreçleri sayısız çiftin hem ekonomik hem de duygusal açıdan yıpranmasına neden olan önemli durumlardır. Daha önceden çeşitli nedenlere bağlı olarak normal yollar ile hamile kalamayan kadına uygulanan tüp bebek tedavisi üst üste başarısızlıkla sonuçlanabilir. Başarısız olunan her deneme aileler için yıpratıcı bir süreç olmasının yanında nedenlerinin araştırılma zamanının geldiğini de gösterir.

Bunun için sağlıklı bir şekilde gebelik sağlanması adına tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının giderilmesi önerilir. Tekrarlayan şekilde tüp bebek girişimlerinin başarısız olması yani tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı iyi bir doktor ve alanında uzman kişiler tarafından değerlendirilmelidir.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığının Tanımı

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının normal yollar ile uzun süre hamile kalamaması durumunda tüp bebek tedavisi akıllara gelen ilk seçenektir. Deneme süresi normal hallerde bir sene iken yaş veya genetikten kaynaklı olarak üç seneye kadar uzayabilir. Bunun için en son olarak tüp bebek tedavisi yapılmasına karar verilir.

Yapılan tedaviler ve uygulanan hastaya özel işlemlerden sonra yerleştirilen tüp bebekler üçten fazla başarısız olduğunda tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olduğuna karar verilir. Hastanın farklı etmenlerden dolayı gebe kalamadığı seçeneği değerlendirilmelidir.

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığına Neden Olanlar

İlk denemeden itibaren farklı tedaviler uygulanması ve tüp bebek aşamalarının gerçekleştirilmesine karşılık herhangi bir sonuç elde edilememesi tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılır. Bu duruma neden olan etmenler:

  • Rahimden kaynaklı miyom, polip, yapışıklık veya anatomik durumlar olabilir,
  • Endometrium bozuklukları bulunabilir,
  • Pıhtılaşma kaynaklı olasılıklar değerlendirilir,
  • Bağışıklık sisteminden kaynaklanan sorunlar bulunabilir,
  • Genetik yapının etkisi olabilir,
  • Rahim içinde embriyo gelişiminin durması sorunu gelişebilir.

Bu etmenler genel olarak tekrarlayan başarısız tüp bebek girişimlerinde ana etmenlerdir. Hastanın bu yolculuğa devam edip etmemesi kendi kararı olsa bile başarısızlığın nedeni mutlaka bilinmelidir.

Nedenin Bulunmasına Bağlı Olarak Tüp Bebek Tedavisi

Ara verilerek veya ara vermeden denenen tüp bebek tedavileri başarısız olduğunda nedeninin bulunması zorunlu bir hal alır. Bunun devamında hastanın tedaviye devam edip etmemeyi istemesi söz konusu olur. Devam edilmesi halinde belirlenen nedene bağlı olarak sorunun çözülmesi yoluna gidilmelidir. Nedeni belirlenen başarısızlığın giderilmesi önceye göre daha kolay olacaktır.

Nedeni Bilinmeyen ve Başarısız Olan Tüp Bebek Tedavileri

Tekrarlayan ve başarısız olan tüp bebek tedavilerinde bazen bahsedilen etmenlerin tamamı araştırılmasına karşılık net bir şekilde neden olan etmenler belirlenemeyebilir. Nedeni bilinmeyen kısırlık olarak da bilinen bu durum hastaların farklı tedaviler almasının gerekli olduğu anlamına gelir. Bunun için tekrar eden tüp bebek denemelerinde başarısız denemelere devam etmek yerine hastanın neden gebe kalamadığına odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Doğru bir doktor ve ekip bu konuda en iyi sonucu verebilir.