Rahim ve Yumurtalıklar Alınırsa Ne Olur?

histeroskopi sonrasi gebelir nasil olur
Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?
29 Ekim 2021
gebelikte rahim yetmezligi nasil anlasilir
Gebelikte Rahim Ağzı Yetmezliği Nasıl Ölçülür?
15 Kasım 2021
Hepsini Göster

Rahim ve Yumurtalıklar Alınırsa Ne Olur?

yumurtalik alinirsa ne olur

Rahim ve yumurtalık aldırma konusu kadınların merak ederek araştırdığı konular arasında yer alır. Günümüzde kadınların en sık ameliyatlardan birisi rahimle alakalı olan ameliyatlardır. Rahim ya da yumurtalık aldırma ameliyatları farklı nedenlerden dolayı yaptırılabilir. Çoğu kişi bu ameliyata karşı önyargı taşısa da ameliyatı olmak bu konunun aşılabilmesini ve cinsel hayatın daha kaliteli hale gelmesini sağlar.

Rahim Ameliyatı Riskli Midir?

Rahim ameliyatı olmak isteyenler, olacakları ameliyatın ne kadar riskli olduğunu da araştırmalıdır. Rahim ağzı sarkmalarından ya da rahimden kan gelme şikâyetlerinden dolayı rahim ağzı ameliyatı olunabilir. Bu ameliyat sonrasında daha sağlıklı bir bireye olabilmek mümkündür. Ameliyatla alakalı riskler olsa da, sunacağı yaşam kalitesi de geri plana atılmamalıdır.

Rahim Alma Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Rahim alma ameliyatının farklı çeşitleri vardır.. Bu ameliyatı olmak isteyenler çeşitler arasında inceleme yaparak, hangisinin daha mantıklı olabileceğine karar verebilir. Rahim ağzı ameliyatlarının çeşitleri şunlardır;

  • Laporoskopik (Kapalı rahim alma ameliyatı)
  • Açık rahim alma ameliyatı
  • Total laporoskopik şeklindedir. Kapalı rahim ameliyatı sonrasında kadınlar daha sağlıklı bir cinsel hayata sahip olurlar. Ayrıca ağrı ya da sızı da daha az gerçekleşir. Histerektomi ameliyatı yani rahim ameliyatı pek çok kadının ihtiyaç duyduğu bir ameliyat haline gelmiştir. Kadınlar eskiye nazaran yaşam kalitelerine daha fazla dikkat ederler. Bu da bu ameliyatların daha da artmasına neden olmuştur.

Rahim Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahim alma ameliyatı uyutularak ya da uyutulmadan yapılan ameliyatlardandır. Ameliyathane şartları içerisinde genel anestezi kullanılarak yapılabilir. Bunun yanı sıra epidural anestezi ile de yapılabilir. Rahim alma ameliyatı oldukça ciddi bir ameliyattır. Dolayısıyla bu ameliyat yapılmadan önce çok fazla tetkik ya da test yapılması gerekir.

Doktorlar yapacakları rahim ameliyatları için, kan ve idrar testleri de alır. Böylece kişilerin başka hastalıkları olup olmadığı ya da bu ameliyatın riskli olup olmayacağı da öğrenilebilir.

Rahim Almanın Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Birçok nedenden dolayı rahim alma ameliyatının yapılması gerekebilir.

Rahim alma ameliyatının yapılmasını gerektiren durumlardan bazıları şunlardır;

  • Rahim sarkması
  • Anormal kanama
  • Kanser
  • Miyomlar
  • Rahim kaynaklı yaşanan ağrılar bu ameliyatın yapılmasını gerektirebilir.

Rahim alma ameliyatı öncesinde kişinin yaşına ve bu ameliyata uygun olup olmadığına bakılır. Bazı durumlarda rahmin alınması yerine miyom alınarak da sorun çözülebilir. Bu sayede kadının doğum yapabilme ihtimali de elinden alınmamış olunur.

Rahim Aldırma Ameliyatı Fiyatları

Vajinal yoldan ya da karından yapılabilecek olan rahim alma ameliyatı için farklı fiyatlandırmalar yapılır. Bu fiyatlandırmaların kullanılacak yönteme uygun olarak yapıldığı unutulmamalıdır. Ağrı hissi oluşmasını istemeyen kişiler çoğunlukla kapalı rahim ameliyatı yöntemine yönelirler. Kişiye ve yönteme göre farklı fiyatlar ortaya çıkabilir. Eğer ki işlem yapılırken özel cerrahi ekipmanlar kullanılacaksa bu da fiyatın artmasına neden olur.