Labioplasti Operasyonu İçin Mevsim Önemli Mi?

tup bebekte basari orani nasil artirilir
Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı Nedir?
4 Haziran 2021
idrar kacirma belirtileri nelerdir
İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir? İdrar Kaçırma İleri Yaşlarda Mı Görülür?
14 Haziran 2021
Hepsini Göster

Labioplasti Operasyonu İçin Mevsim Önemli Mi?

kimler labioplasti yaptirabilir

Labioplasti operasyonu, genital bölgede ki iç dudağın estetiğidir. İç dudakta yaşanan sarkma, anormal derecede büyüklük gibi durumlarda uygulanan bir cerrahi girişimidir. Ancak bu operasyonu yaptırmak isteyen birçok kadının aklına gelen sorulardan biride labioplasti operasyonu için mevsim önemli mi? Labioplasti operasyonu her mevsim yapılabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Dilediğiniz mevsimde, sarkmış, kötü görünümlü ve bundan rahatsız olduğunuz genital bölgenize uzman bir hekim tarafından labioplasti operasyonu yaptırabilirsiniz.

Labioplasti Operasyonu İçin Bir Yaş Sınırı Bulunuyor mu?

Labioplasti operasyonu için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor, İç dudaklarda yaşanan kötü görüntü ve sarkma neticesinde, hekimin görüşüyle birlikte bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlemi 18 yaşını bitirmiş hamile, bekar, evli gibi her kadın yaptırabilir.

Labioplasti Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Bu operasyon genel olarak 50 dakika ile 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilir. Bu süre kişinin iç dudaklarda meydana gelen sarkmaya bağlı olarak uzayabilir ve ya kısalabilir.

Labioplasti Operasyonu Neden Yapılır?

İç dudaklarda yaşanan sarkma kişide bazı durumlara sebebiyet verebilir.

Labioplasti operasyonunun yapılma nedenleri şunlardır;

  • Kişide utanma, çekinme ve özgüvensizlik yaşatabilir
  • Cinsel birliktelik sırasında acı hissi ve ağrı hissi oluşabilir
  • Cinsel birlikteliği hissedememe
  • Sık yaşanan vajinal enfeksiyonlar
  • Adet döneminde hijyenik olamama
  • Yürürken, otururken, bisiklete binerken yaşanan rahatsızlık hissi
  • Dar pantolon giyerken yaşanan rahatsızlık hissi
  • Tayt giyildiği zaman genital bölgenin, dışarıdan belirgin olması

Yukarıda belirttiğimiz gibi durumlar kadınların, labioplasti operasyonu için hekimlere müracaat ettiği durumlardır.

Labioplasti Operasyonundan Sonra İyileşme Ne Kadar Sürer?

Bu operasyon sonrası genellikle, bir komplikasyon oluşma riski yoksa size hastaneye yatış vermeyecektir. Operasyondan yaklaşık 5 saat gözetim altında tutulduktan sonra hekiminiz sizi taburcu edecektir. Operasyondan 2 ila 4 gün iyi bir istirahat gerekir. Ancak operasyon sonrası cinsel birliktelik için 5 ila 6 hafta geçmesi gerekir. Labioplasti operasyonu basit ve kolay bir işlemdir. Hasta operasyon sırasında ağrı ve acı hissetmez.

Labioplasti Operasyonu Nedir?

Bu operasyon, kadınların genital bölgelerindeki iç dudakların fonksiyonel bozukluğu ve estetik görünümün kötü olmasından dolayı yapılan bir cerrahi operasyondur. Dış dudaklar kıllar ile örtülüdür, iç kısmında ise iç dudaklar yer alır. Labioplasti operasyonu genellikle iç dudaklara uygulanan bir operasyondur. İç dudaklarda asimetrik bozukluk, sarkma ve büyük olması sebebi ile yapılan bir işlemdir. Genel anlamda iç dudak küçültme operasyonu da denilebilir. Bir nevi estetik operasyonudur.

İç dudaklar bazen doğuştan olan; sarkma, anormal derecede büyüklük ve asimetrik bozukluk gibi nedenlerden dolayı labioplasti operasyonu gerçekleştirilse de bazen de kadınların ilerleyen yaşıyla, ergenlik çağında hormon dengesinin bozulmasıyla, kilo problemleri, doğum, vajinal enfeksiyonlar nedeniyle de bu operasyon yapılır. Bu operasyon ile iç dudaklarda yaşanan sarkıklık, şekil bozukluğu ve asimetrik bozukluk giderilir.