Erken Menopoz Geri Döndürülebilir Mi?

yumurta neden dondurulur
Dondurulan Yumurta Kaç Yıl Saklanabilir?
15 Ekim 2021
histeroskopi sonrasi gebelir nasil olur
Histeroskopi Sonrası Gebelik Ne Zaman Olur?
29 Ekim 2021
Hepsini Göster

Erken Menopoz Geri Döndürülebilir Mi?

erken menopoz tedavi edilir mi

Menopoz kadınların adet kanamasının bitmesiyle ortaya çıkan dönemdir. Ergenlik dönemine giren kadınlar düzenli olarak adet olurlar. Düzenli oldukları adet dönemlerinde doğurganlık yumurtaları artış sağlar. Menopoza giren bir kadın artık yumurta üretemez ve çocuk doğuramaz. Genel olarak bu süreç kadının 1 sene boyunca hiç adet olmaması ile ortaya çıkmaktadır.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken oluşan menopoz kadınlar için çok sıkıntılıdır. Her kadında farklı değişimler göstermektedir. Düzenli olarak adet dönemlerinin bitmesi en büyük belirtisidir.

Menopozun diğer belirtileri şunlardır:

 • Gece terlemesi
 • Ciltte oluşan kuruluk
 • Metabolizmada yavaşlama
 • Ruh hallerinde aniden değişimler
 • Birden gelen sıcak ve üşüme
 • Uykusunda problemler
 • Kilo artışları

Gibi daha birçok menopoz belirtileri vardır. Kadınlarda oluşan bu haller ve adet düzensizliği menopozun habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopoza giren kadınlar tedavi görerek adet dönemlerini uzatmaları mümkündür. Doktora başvurarak öncelikle menopoza girildiğine dair emin olunması gerekir. Ardından doktorun yapacağı tedavi yöntemlerine uyularak menopoz dönemi daha geç tarihlere ertelenebilir. Erken menopoza girmenin bazı nedenleri vardır.

Bunlar şöyle sıralanır:

 • Genetik sebepler
 • Enfeksiyonlar
 • Yumurtalık ameliyatları
 • Metabolik sebepler
 • Radyoterapi
 • Kemoterapi

Bu ve bunlar gibi daha birçok etken bulunmaktadır. Kadınların yaşadığı hayat tarzları, tükettikleri alkol ve sigarada menopoz için oldukça önemlidir. Erken menopoz teşhisi oldukça fazla önem taşır. Yapılan doğru teşhis ve tedavi sonrasında kadınlar yine adet kanamaları görerek daha mutlu olurlar.

Menopoz Yaşı Kaçtır?

Türkiye’deki kadınlar çoğunlukla 48 yaşlarında menopoza giriyorlar. Kadınların yumurtlama döneminin bitmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Erken menopoza giren kadınlar uzman kontrolü altında girmiş oldukları bu durumdan kolayca çıkabilirler. Menopoza giren kadınların 39 yaşlarının altında olması durumunda erken menopoz gerçekleşmiş olur. Erken menopoza giren kadınlar morallerini yüksek tutarak verilen ilaçları düzenli alarak menopoz dönemini ertelemiş olurlar.

Menopoza Giren Kadınlar Ne Yapmalı?

Menopoza giren kadınlar için bu dönem oldukça zordur. Menopozun kötü etkilerinden kurtulmaları için hayat tarzlarını düzene sokarak daha yaşanılır yaparlar. Daha rahat menopoz dönemi için yapmaları gereken, düzenli spor yapmak, zararlı içeceklerden uzak durmak ve stresten uzak kalarak bu dönemi kolayca geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra ceviz, fındık, havuç, çilek, balık ve domates gibi besinler tüketebilirsiniz. Mutlaka kalsiyumlu ürünlerde tüketin ve güneşlenmeyi unutmayın.

Menopoz İle Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

Menopoza giren kadınlarda bazı hastalıklar meydana gelebilir. Özellikle kalp ve dolaşım sistemi bozukluğu oldukça fazla oluşmaktadır. Ayrıca bu kişilerde tansiyon, şeker ve kolesterol gibi hastalıklarda fazlaca oluşmaktadır. Menopoza giren kişilerde ilerleyen senelerde kemiklerde güç kaybı ile kemik erimesi meydana gelmektedir.

Bu gibi hastalıkları düzenli beslenme ve egzersiz yaparak kontrol altında tutabilirsiniz. Diğer taraftan vajina problemleri olabilir. Sık sık idrara çıkma, idrar yolları enfeksiyonları ve idrar tutamama gibi olaylar oluşabilir. Bu oluşan hastalıkları daha hafife indirmek için erken tanı ve tedavi için mutlaka bir doktor yardımı almalısınız.