sezaryen sonrasi normal dogum riskleri nelerdir
Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Mümkün Mü?
25 Haziran 2021
rahimde perde neden olur
Rahimde Perde Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
19 Temmuz 2021
Hepsini Göster

Couvade Sendromu Nedir?

couvade sendromu belirtileri nelerdir

Anne adayları hamilelik döneminde fiziksel ve ruhsal olarak bazı belirtiler gösterir. Bu belirtilerin baba adayında da meydana gelmesine couvade sendromu adı verilir. Bebek bekleyen baba adaylarında bazı dönemlerde belirtilerin büyük bir kısmına rastlanır. Genellikle sempatik hamilelik olarak adlandırılır. Babaların bu sendromu yaşamasına neden olan bazı faktörler vardır.

Couvade Sendromu Neden Olur?

Bu sendromun altında yatan birden fazla faktör ve sebep vardır. Genel olarak psikolojik bir sorun olmakla beraber yoğun stresten dolayı kaynaklanır. Babalar bu süreçte anne adaylarıyla empati kurar. Bu sebepten dolayı psikolojik olarak belirtileri hissederler. Baba adayları aileye yeni katılacak bu yeni üye için heyecanlı ve telaşlıdır.

Stres duygusu hem kadın hem de erkek hormonlarını etkiler. Bazı değişikliklere neden olur. Hormonların değişmesi baba adayında bazı belirtiler görülmesine neden olur. Bu süreçte baba adayı anneyi kıskanırsa ve kendini yetersiz hissederse sendroma yakalanma riski daha fazladır.

Couvade Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler hamilelik belirtileri ile neredeyse aynıdır.

Couvade Sendromu Belirtileri şunlardır:

  • Kilo değişimi
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Aşerme
  • Karında şişlik
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Uyku bozukluğu

Bu gibi belirtilerin çoğu erkeklerde görülen couvade sendromuna işaret eder. Gebelik belirtilerinin büyük bir kısmı bu süreçte erkeklerde de görülür.

Couvade Sendromunda Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu sendromdan kurtulmak için baba adayının stres ve kaygıdan uzak durması gerekir. Bu süreçte anne ve babanın bebek hazırlığını beraber yapması gerekir. Beraber bebek alışverişi ve hazırlığı yapmak baba adayının psikolojik yönden rahatlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kıskançlık duygusunu da ortadan kaldırarak kaygıyı azaltacaktır.

Baba adayı bu süreçte ne kadar bilgili olursa kendini o kadar iyi ve mutlu hisseder. Bu yüzden bebek bakımına dair kitaplara ve kurslara başvurmakta fayda vardır.

Hafif atlatılan bir sendromdur fakat bazı durumlarda baba adayının ruh hali ciddi olarak etkilenebilir. Pskolojik olarak destek almak baba adayını rahatlatır ve daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Bu süreçte her baba adayının nasıl davranacağını bilmesi gerekir.

Couvade Sendromu Tedavisi

Couvade sendromunun tedavisi çok merak ediliyor. Psikolojik bir sorun olduğu için tedaviye yardımcı en önemli unsur kişinin ruh halidir. Bu süreçte kişiye herhangi bir tedavi veya ilaç kullanımı önerilmez.

Belirtilerin çoğu anne adayının doğumundan sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Terapiler yardımıyla baba adayındaki stresi ve kaygıyı azaltmak mümkündür. Bazı baba adayları doğum sancılarını bile hisseder. Tamamen psikolojik bir süreçtir. Bebek doğduğu anda babaya verildiği zaman babadaki semptomlar yok olur.

Zorlu ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte karnı şişen baba adayları vardır. Bu şişlik hemen yok olmaz. Rahatlama duygusu ve düzenli terapiler ile kişi kendini tamamen iyi hisseder.